Навчальна база

 

МАШИНІСТ КОЛІЙНИХ МАШИН

(код 8311)

Завдання та обов'язки. Керує колійними машинами, робочими вузлами і механізмами, що застосовуються під час оновлення, ремонту і поточного утримання колії, штучних споруд і земляного полотна, реконструкції баластної призми. Здійснює технічне обслуговування і поточний ремонт машин, бере участь в інших видах ремонту.

Повинен знати: призначення і будову відповідних машин, правила та інструкції з їх експлуатації і транспортування; способи виконання робіт і технічні вимоги до їх якості; норми витрат матеріалів і запасних частин; гатунки і властивості мастил і палива, що застосовуються, їх технологічні характеристики, правила зберігання; інструкцію із забезпечення безпеки руху поїздів у разі проведення дорожніх робіт та інші інструкції і правила, згідно з обов'язками.

                                                        4-й розряд

- у разі керування спецсоставом для транспортування рейкових батогів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за технологічно суміжною або спорідненою професією робітника 3 розряду не менше 1 року.

                                                       5-й розряд

- у разі керування колієремонтною летючкою.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста колійних машин 4 розряду не менше 1 року.

                                                       6-й розряд

- у разі керування самохідною колієремонтною летючкою, поливальним поїздом, рейкошліфувальним поїздом.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста колійних машин 5 розряду не менше 1 року.

Примітка. Помічник машиніста колійних машин тарифікується на один розряд нижче машиніста, під керівництвом якого він працює.

                          

                           7-й розряд

- у разі керування рейкошліфувальним поїздом, який оснащено електронною та комп'ютерною системами.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста колійних машин 6 розряду не менше 1 року.

                           8-й розряд

- у разі керування рейкошліфувальним поїздом, який оснащено електронною та комп'ютерною системами з виконанням особливо складних робіт.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста колійних машин 7 розряду не менше 1 року.

 

 

 

МАШИНІСТ МОТОВОЗА

(код 8311)

Завдання та обов’язки:

            Керує мотовозом. Виконує вантажно-розвантажувальні роботи, перевозить робітників та транспортує матеріали. Виконує маневрові роботи на станціях, ділянкозбиральних базах, пересування колійних машин, живлення електродвигунів робочих органів колійних машин. Утримує у справному стані дизель, електрообладнання, гальмову систему, системи живлення і змащування, сигнальні прилади та ходові частини мотовоза, його підйомне обладнання і газорозподільчий механізм при обслуговуванні газобалонного і газогенераторного мотовозів. Здійснює нагляд за показаннями контрольно-вимірювальних приладів, контролює дотримання правильного навантаження і кріплення вантажу на причіпних платформах. Змащує частини механізмів, що труться, та заправляє дизель паливних баків. Бере участь у планово-запобіжному ремонті мотовоза.

Повинен знати: будову і правила експлуатації мотовоза; причини несправностей у роботі механізмів мотовоза, способи запобігання та усунення їх;характеристики та властивості паливно-мастильних матеріалів та вимоги до них;призначення і будову контрольно-вимірювальних приладів; правила, види, строки технічного огляду, ремонту та оглядання вузлів колісних пар мотовоза та його кранового обладнання; правила і способи виконання вантажно-розвантажувальних робіт; правила перевезення людей і вантажів на мотовозі; основи електротехніки, механіки і гідравліки.

5 розряд.

У разі керування та обслуговування мотовозу, що працює на тимчасових залізницях вузької колії для вивезення лісу і торфу; мотовоза, який обладнаний підйомним краном або іншими спеціальними пристроями, що працюють на залізницях широкої колії.

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста мотовоза 4 розряду не менше 1 року.

6 розряд.

У разі керування та обслуговування мотовозу – електростанції, а також мотовоза, що перевозить робітників, довгомірні рейкові батоги на візках типу «метро» у тунелях метрополітену.

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста 5 розряду не менше 1 року.

 

 

МАШИНІСТ НЕЗНІМНОЇ ДРЕЗИНИ

(код 8311 )

Завдання та обов’язки:

            Керує дрезиною, яка призначена для перевезення робітників і транспортування матеріалів, обладнання, пристроїв до місця виконання робіт. Виконує маневрові роботи у межах станції. Керує крановими установками та іншими спеціальними механізмами та пристроями дрезини під час виконання ремонтних, монтажних та вантажно-розвантажувальних робіт. Контролює правильність навантаження, розміщення та кріплення вантажу на причіпній платформі. Обслуговує та утримує дрезину у справному стані. Усуває несправності дрезини. Бере участь у планово-запобіжному ремонті.

Повинен знати: будову та правила експлуатації дрезини, її механізмів і обладнання; причини несправностей у роботі дрезини та її механізмів і обладнання, способи їх запобігання та усунення; призначення і будову контрольно-вимірювальних приладів; характеристики і властивості паливно-мастильних матеріалів та вимоги до них; правила перевезення людей і вантажів на дрезині; правила виконання вантажно-розвантажувальних робіт, які виконуються за допомогою кранового обладнання; правила, види та терміни технічного огляду, ремонту та оглядання вузлів, колісних пар дрезини та кранового обладнання; основи електротехніки, механіки і гідравліки.

5 розряд.

У разі керування та обслуговування незнімної дрезини з карбюраторним двигуном, що обладнана вишкою, краном або іншими спеціальними механізмами, для виконання ремонтних монтажних та вантажно-розвантажувальних робіт.

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією водія дрезини 4 розряду не менше 1 року.

6 розряд.

У разі керування та обслуговування незнімної дрезини з дизельною силовою установкою, що обладнана вишкою, краном або іншими спеціальними механізмами, для виконання ремонтних монтажних та вантажно-розвантажувальних робіт.

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією водія дрезини 5 розряду не менше 1 року.

 

 

 

МАШИНІСТ АВТОМОТРИСИ

(код 8311)

Завдання та обов’язки:

            Керує автомотрисою, яка призначена для перевезення людей, проведення експлуатаційних та аварійно-відновлювальних робіт на залізницях, в тому числі ремонту та огляду пристроїв контактної мережі. Технічно обслуговує автомотрису. Утримує в належному стані двигун, електричне та гідравлічне устаткування, гальмову систему, систему живлення та змащування ходових частин автомотриси та її підйомного обладнання. Стежить за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Змащує частини механізмів, що труться. Бере участь у планово-запобіжному ремонті.

Повинен знати: будову автомотриси, її обладнання та правила водіння,;причини несправностей у роботі механізмів автомотриси, способи їх запобігання та усунення; види та якість паливно-мастильних матеріалів, що застосовуються, норми їх витрат; призначення і будову контрольно-вимірювальних приладів; правила, види та терміни технічного огляду, ремонту та освідчення вузлів, колісних пар автомотриси та її кранового обладнання; правила перевезення людей та виконання вантажно-розвантажувальних робіт; основи електротехніки, радіотехніки, механіки і гідравліки.

5 розряд.

У разі керування та обслуговування автомотриси з бензиновим двигуном.

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за технологічно-суміжною або спорідненою професією 4 розряду не менше 1 року.

6 розряд.

У разі керування та обслуговування автомотриси з дизельним двигуном потужністю до 220 кВт.

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста автомотриси 5 розряду не менше 1 року.

7 розряд.

У разі керування та обслуговування автомотриси з дизельним двигуном потужністю понад 220 кВт.

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста автомотриси 6 розряду не менше 1 року.

 

 

            МАШИНІСТ ТЯГОВОГО АГРЕГАТУ

(код 8311)

Завдання та обов’язки:

            Керує тяговим агрегатом, що використовується для енергозабезпечення та як тягова одиниця несамохідних залізнично-будівельних машин. Здійснює щозмінне та технічне обслуговування тягового агрегату. Виявляє й усуває несправності у його роботі, перевіряє справність систем і вузлів. Бере участь у плановому запобіжному ремонті тягового агрегату.

Повинен знати:

-      будову, призначення, технічні характеристики тягового агрегату;

-      правила й інструкції щодо експлуатації тягового агрегату та його ремонту;

-      способи виявлення причин несправностей та їх усунення;

-      норми витрат паливних і мастильних матеріалів та електричної енергії;

-      сорти та властивості масел, палива, що застосовується, правила їх зберігання;

-      Правила технічної експлуатації залізниць України, інструкції щодо забезпечення безпеки руху поїздів під час проведення колійних робіт, сигналізації, руху поїздів та маневрової роботи, інструкції, що регламентують роботу поїзних бригад;

-      слюсарну та електротехнічну справу;

-      будову, принцип дії та призначення електрообладнання машин;

-      правила експлуатації електричних установок.

5 розряд.

Керує тяговим агрегатом (окремі робочі вузли, механізми та дизель-генераторна силова установка)

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загально-середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом тягового агрегату та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 4 розряду не менше 1 року.

6 розряд.

Керує тяговим агрегатом в комплексі з несамохідними залізнично-будівельними машинами.

Кваліфікаційні вимоги:

Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом залізнично-будівельних машин та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 5 розряду не менше 1 року.

 

 

 

МАШИНІСТ ЕКСАВАТОРА ОДНОКОВШОВОГО

(код 8332)

Завдання та обов'язки: керує екскаваторами (відповідно до зазначених нижче параметрів) однокі­вшевими, поздовжнього копання (траншейними, дреноукладальними, каналокопальними, радіальними), ланцюговими та роторними або планува­льниками під час розроблення ґрунтів у ході: будівництва об'єктів і спо­руд різного призначення, автомобільних і залізничних доріг, різних кана­лів, гребель, захисних земснарядних дамб, інших аналогічних за складніс­тю виконання споруд; улаштування виїмок, насипів, резервів, кавальєрів і банкетів, котлованів під фундаменти, опори ліній електропередач і конта­ктної мережі; копання траншей для підземних комунікацій, водовідвідних кюветів, нагірних і забанкетних канав, проходки гірничих виробок тощо; застосовує змінне робоче устаткування; виконує роботи: з розробляння ґрунтів вище або нижче рівня стояння машини; у складних обмежених умовах; з навантажування сипких та кус­кових матеріалів, планування поверхонь, копання колодязів, чищення ста­вків; грейферні, навантажувальні та монтажно-кранові; із забивання паль; з руйнування та зрушення твердих і мерзлих ґрунтів, різання мерзлих ґрунтів, утворення щілин методом "стіна в ґрунті", прокладання дренів тощо; виконує щозмінний огляд, технічне обслуговування машини й її робочих органів, бере участь у її плановому запобіжному ремонті; раціонально й ефективно організовує працю на робочому місці; виконує вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, правила безпечного поводження з устаткуванням, машинами, механізмами, користується засобами колективного й індивідуального за­хисту; додержує норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт; виконує виробничі (експлуатаційні) інструкції, інструкції з охорони праці, пожежної безпеки та правила внутрішнього трудового розпорядку.

Повинен знати: будову, технічні характеристики машини, якою керує, принцип роботи механічної, гідравлічної, пневматичної, електричної, комбінованої, а та­кож гальмівної й контрольно-захисної систем; причини виникнення несправностей і способи їх усунення; правила розробляння ґрунтів різних категорій, на різній глибині забою як нижче, так і вище рівня стояння машини з дотриманням визначених про­філів і відміток за робочими кресленнями або позначками майстра; принцип роботи механічного, гідравлічного й електричного обладнання; монтаж і демонтаж навісного обладнання екскаваторів; правила екскавації ґрунтів різних категорій при різній глибині вибою; правила екскавації ґрунтів з дотриманням заданих профілів і відміток; умови пальового кріплення рестелів, мереж підземних комунікацій; правила застосування та використання змінного робочого устаткування; монтаж і демонтаж робочого устаткування; режими змащування, норми витрат паливних і мастильних матеріалів та способи їх економії; слюсарну справу на рівні слюсаря з ремонту будівельних або інших поді­бних за складністю машин; принципи раціональної й ефективної організації праці на робочому місці; норми використання матеріалів, інструменту й електроенергії; вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середо­вища, правила безпечного поводження з устаткуванням, машинами та механізмами, користування засобами колективного й індивідуального захисту; норми, методи та прийоми безпечного ведення робіт; виробничі (експлуатаційні) інструкції, інструкції з охорони праці, пожеж­ної безпеки та правила внутрішнього трудового розпорядку.

4-й розряд

При керуванні екскаватором одноківшевим з ковшем місткістю до 0,25 м3 навісним на тракторі або автомобілі з одним видом робочого устатку­вання.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Профе­сійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи слюсарем з ремонту будівельних чи інших подібних за складністю машин 3-го розря­ду не менше 1 року.

5-й розряд

При керуванні екскаватором одноківшевим з ковшем місткістю до 0,25 м3 з усіма видами змінного робочого устаткування; екскаватором одно­ківшевим з ковшем місткістю від 0, 25 до 0,4 м3 з одним (двома) видами змінного робочого устаткування; екскаватором поздовжнього копання з ков­шем місткістю до 20 л (ланцюговим, роторним, дреноукладачем ) з глибиною копання траншей до 3 м.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом екскаватора та слюсарем з ремонту будівельних чи інших за складністю машин 4-го розряду не менше 1 року.

6-й розряд

При керуванні екскаватором одноківшевим з ковшем місткістю від 0,4 м3 до 1,6 м3 (включно) з усіма видами змінного та основного устаткування (прямою та зворотною лопатою, драглайном, грейфером, краном, копром), екскаватором поздовжнього копання з ковшем місткістю 20 л і більше (лан­цюговим, роторним, дреноукладачем, скребковим та ківшевим) з глибиною копання 3 м і більше, а також з устаткуванням для розробляння мерзлих ґрунтів ( барові робочі органи, спеціальне скребкове тощо); планувальником усіх видів.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом екскавато­ра та слюсарем з ремонту будівельних чи інших подібних за складністю машин 5-го розряду не менше 1 року.

7-й розряд

При керуванні екскаватором одноківшевим для копання щілинних тра­ншей глибиною 20-40 м включно за методом "стіна в ґрунті" з ковшем міст­кістю 1,6-2,5м3, екскаватором одноківшовим з ковшем місткістю від 2 до 4 м3 включно з усіма видами основного та змінного устаткування; екскаватором одноківшевим з робочим устаткуванням для виробництва буронабивних паль; екскаватором поздовжнього копання (роторним, траншейним потужні­стю 147-185кВт включно) під час розробляння ґрунтів для осушувальних та зрошувальних каналів або копання траншей для трубопроводів з навісними узбіччями; екскаватором двомоторним та шнекороторним з глибиною копан­ня до 2 м.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом екскавато­ра та слюсарем з ремонту будівельних чи інших подібних за складністю машин 6-го розряду не менше 1 року.

8-й розряд

При керуванні екскаватором одноківшевим для копання щілинних тра­ншей глибиною понад 40 м за методом "стіна в ґрунті" з відповідним устат­куванням, екскаватором одноківшевим з місткістю ковша від 4 м3 і більше, екскаватором роторним стріловим потужністю 185-220кВт з висотою та гли­биною копання відповідно 5-7,5 і 2-3,5 метрів.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом екскавато­ра 7-го розряду та слюсарем з ремонту будівель­них чи інших подібних за складністю машин 6-го розряду не менше 1 року.

 

 

 

МАШИНІСТ БУЛЬДОЗЕРА (БУДІВЕЛЬНІ РОБОТИ)

(код 8332)

Завдання та обов’язки:

Керує бульдозером з тяговим зусиллям та потужністю, що відповідають зазначеним нижче параметрам, під час розробляння, переміщання чи планування ґрунтів при улаштуванні котлованів під будівлі та споруди; виїмок і насипів, резервів, кавальєрів і банкетів у ході будівництва та ремонту автомобільних і залізничних доріг; зрошувальних і судноплавних каналів, гребель, захисних земляних дамб, траншей для підземних комунікацій, опор ліній електропередач і контактної мережі; водовідвідних кюветів, нагірних і забанкетних канав та інших аналогічних за складністю виконання споруд; проходки гірничих виробок підземним способом тощо. Виконує зачищання, планування ґрунтів під час підготовчих та опоряджувальних робіт у ході будівництва об’єктів різного призначення, озеленення територій, транспортування ґрунтів автомобільними самоскидами, землевозними візками, скреперами, гідромеханізованим способом шляхом намивання. Застосовує змінне робоче устаткування: робочі органи, розширювачі, козирки, втулки, зуби, стабілізуючі пристрої різання ґрунтів тощо. Виконує щозмінне технічне обслуговування бульдозера, бере участь у його плановому запобіжному ремонті.

Повинен знати:

-          будову, принцип роботи, технічні характеристики, монтаж і демонтаж бульдозера та навісного устаткування до нього;

-          причини виникнення, способи виявлення та усунення несправностей;

-          правила розроблення та переміщання ґрунтів різних категорій на різній глибині, у різних умовах, у тому числі в складних обмежених умовах виробництва;

-          правила шарового відсипання насипів та розроблення виїмок, відсипання насипів і планування площ, у тому числі на схилах, за визначеними профілями та відмітками згідно з робочими кресленнями та позначками майстра;

-          режими змащування;

-          норми витрат паливних і мастильних матеріалів та способи їх економії;

-          слюсарну та електротехнічну справу.

 

4-й розряд

Керує бульдозером на тракторі з тяговим зусиллям до 3 т потужністю до 43 кВт з одним видом робочого устаткування під час виконання простих робіт.

Кваліфікаційні вимоги: Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи трактористом та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 3 розряду не менше 1 року.

 

5-й розряд

Керує бульдозером на тракторі з тяговим зусиллям до 4-6 т потужністю від 43 до 73 кВт (включно) з усіма видами робочого устаткування під час виконання робіт середньої складності.

Кваліфікаційні вимоги: Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом бульдозера та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 4 розряду не менше 1 року.

 

6-й розряд

Керує бульдозером на тракторі з тяговим зусиллям 10-15 т потужністю від 73 до 210 кВт з усіма видами робочого устаткування під час виконання складних робіт.

Кваліфікаційні вимоги: Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом бульдозера та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 5 розряду не менше 1 року.

 

7-й розряд

Керує бульдозером на тракторі з тяговим зусиллям від 15 до 35 т потужністю 210-368 кВт, у тому числі з електричним приводом, з усіма видами робочого устаткування під час виконання особливо складних робіт.

Кваліфікаційні вимоги: Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом бульдозера та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 6 розряду не менше 1 року. Для машиністів бульдозера з електричним приводом – наявність посвідчення про присвоєння ІІІ кваліфікаційної групи з електричної безпеки.

 

8-й розряд

Керує бульдозером на тракторі з тяговим зусиллям понад 35 т потужністю 368 кВт і більше, з дистанційним керуванням на підводних роботах та на особливо складних і відповідальних об’єктах будівництва, в умовах діючих підприємств, під час їх реконструкції тощо.

Кваліфікаційні вимоги: Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом бульдозера 7 розряду та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 6 розряду не менше 1 року. Для машиністів бульдозера з електричним приводом – наявність посвідчення про присвоєння ІІІ кваліфікаційної групи з електричної безпеки.

 

 

 

            МАШИНІСТ-ІНСТРУКТОР БРИГАД СПЕЦІАЛЬНОГО САМОХІДНОГО РУХОМОГО СКЛАДУ

(код 8311)

 

Кваліфікаційні вимоги.

Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста спеціального самохідного рухомого складу – не менше 5 років.

            Завдання та обов’язки. Навчає машиністів та їх помічників правилам обслуговування та утримання спеціального рухомого складу, забезпечення безпеки руху, організовує та контролює роботу бригад самохідного рухомого складу. Проводить практичні навчання бригад особливостям обслуговування та керування гальмами спеціального рухомого складу, дотримання встановлених швидкостей руху, порядку під’їзду до забороненого сигналу світлофора. Виконує контрольні поїздки з машиністами на закріплених дільницях обслуговування, проводить практичне навчання працівників бригад режимам керування та забезпечення безпеки руху. Здійснює контроль за дотриманням встановлених швидкостей руху та порядку під’їзду до забороненого сигналу світлофора. Перевіряє у працівників закріплених бригад знання технічно-розпорядчих актів залізничних станцій дільниць обслуговування, інструкцій, наказів та розпоряджень з безпеки руху; проводить інструктаж із зазначених питань. Організовує проведення комісійного огляду рухомого складу, контролює якість його підготовки. Бере участь у комісійному огляді рухомого складу, дає оцінку його технічного стану щодо готовності до роботи. Забезпечує впровадження передових методів праці. Бере участь у розслідуванні транспортних подій, порушень технологічної дисципліни, режимів керування спеціального самохідного рухомого складу, керування гальмами. Контролює дотримання встановленого режиму роботи і відпочинку, норм з охорони праці, вимог трудової та виробничої дисципліни, правил з безпеки руху, пожежної безпеки, виробничої санітарії.

            Повинен знати: будову самохідного рухомого складу, його обладнання та правила експлуатації; причини несправностей у роботі механізмів самохідного рухомого складу, способи їх запобігання та усунення; види і якість палива, мастильних матеріалів, що застосовуються, норми їх витрат; призначення та будову контрольно-вимірювальних приладів, правила, види та терміни технічного огляду, ремонту та огляду вузлів, механізмів; основи електротехніки, радіотехніки, гідравліки, механіки, пневматики, комп’ютерної техніки; Правила технічної експлуатації залізниць України; Інструкцію з сигналізації на залізницях України; Інструкцію з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України; інструкції з експлуатації гальм рухомого складу залізниць України; чинні інструкції, накази, розпорядження; правила безпечного ведення робіт, виробничої санітарії під час ремонту та утримання залізничної колії і споруд; інструкції з експлуатації та утримання дрезин, мотовозів, моторно-рейкового транспорту незнімного типу; Закон України «Про залізничний транспорт»; основи трудового законодавства; правила внутрішнього трудового розпорядку; нормативно-правові акти з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної та екологічної безпеки.

 

 

 

БРИГАДИР (ЗВІЛЬНЕНИЙ) З ПОТОЧНОГО УТРИМАННЯ Й РЕМОНТУ КОЛІЙ ТА ШТУЧНИХ СПОРУД

(код 7229)

 

Характеристика робіт.

            Поточне утримання колій, земляного полотна та штучних споруд під час їх експлуатації.

           

         Бригадир (звільнений) з поточного утримання й ремонту колій та штучних споруд повинен вміти:

-      керувати монтерами колії, черговими по переїздах та другими працівниками, що виконують роботи у межах робочого відділку з утримання колій та штучних споруд у справному стані, який забезпечує безперебійний і безпечний рух поїздів;

-      організовувати виконання робіт з поточного утримання та ремонту колій та штучних споруд;

-      проводити огляд колій та штучних споруд в установлені терміни;

-      виявляти несправності, які виникають в елементах верхньої будови колії, земляному полотні, штучних спорудах і колійних обладнаннях; приймати заходи з їх попередження, а також з продовження терміну служби елементів верхньої будови колії;

-      забезпечувати підготовку колії і колійного обладнання до роботи в зимових умовах та виконання заходів з снігоборотьби та підготовку колій і штучних споруд до пропуску повеневих та зливних вод;

-      керувати роботами з усунення пошкоджень колії та штучних споруд, що визнані стихійними явищами;

-      забезпечувати утримання в справному стані інструменту, механізмів, інвентарю, сигнального приладдя, матеріалів та комор для їх зберігання;

-      при обслуговуванні електрифікованих, швидкісних дільниць безстикової колії, обладнаних автоблокуванням та централізацією стрілок, а також штучних споруд довжиною більш як 100 м здійснювати керівництво з утримання та ремонту рейкових ланцюгів автоблокування, ізольованих стиків, обслуговуванню централізованих стрілочних переводів, розрядці температурних напруг безстикової колії;

-      забезпечувати заходи безпеки при виконанні робіт бригадою монтерів;

-      проводити інструктаж монтерів колії, чергових по переїздах та інших робітників з техніки безпеки та промислової санітарії; навчати робітників робочого відділку, мостових (тунельних) бригад раціональним прийомам виконання робіт на робочих місцях;

-      вести первинний облік та звітність.

           

Бригадир (звільнений) з поточного утримання й ремонту колій та штучних споруд повинен знати:

-      будову залізничної колії, правила та технологію виконання робіт з поточного утримання й ремонту колій та штучних споруд;

-      дефекти елементів верхньої будови колії та штучних споруд;

-      габарити рухомого складу та наближення будівель;

-      правила виконання вимірювальних робіт за допомогою інструментів та приладів;

-      інструкції з поточного утримання колії та штучних споруд;

-      інструкція з забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні колійних робіт;

-      правила безпеки праці та промислової санітарії при виконанні колійних робіт;

-      будову та правила експлуатації колійного гідравлічного й електричного інструменту та механізмів;

-      технолого-нормувальні карти на виконання колійних робіт;

-      первинний облік та звіт;

-      при обслуговуванні електрифікованих, швидкісних з залізобетонними шпалами і безстикових колій, обладнаних автоблокуванням та централізацією стрілочних переводів дільниць, а також штучних споруд довжиною більш як 100 м – правила безпеки робітників залізничного транспорту на електрифікованих дільницях залізниці;

-      інструктивні вказівки з будови та утримання колій з швидкісним рухом пасажирських поїздів;

-      технічні умови на збирання, укладку та утримання колії з залізобетонними шпалами;

-      технічні умови на ремонт та укладку безстикової колії;

-      правила виконання та утримання рейкових ланцюгів автоблокування;

-      правила технічної експлуатації залізниць України;

-      інструкцію з сигналізації на залізницях України;

-      інструкцію з руху поїздів та маневрової роботи на залізницях України;

-      інструкцію про порядок дозволу та використання “вікон”, передбачених графіком руху поїздів для ремонтних та будівельних робіт на залізниці;

-      правила приймання робіт з реконструкції та ремонту залізничної колії;

-      положення про проведення планово-попереджувального ремонту верхньої будови колії, земляного полотна та штучних споруд залізниць України;

-      основи економіки праці та їх виконання в обсязі вимог, що передбачені загальними положеннями “Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт та професій робітників” вип. 1.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст) або професійно технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 4-5 розряду – не менше 1 року.

 

 

 

НАЛАГОДЖУВАЛЬНИК КОЛІЙНИХ МАШИН ТА МЕХАНІЗМІВ

(код 7223)

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Налагоджує та регулює, технічно обслуговує та ремонтує електричний, пневматичний та гідравлічний колійний інструмент, верстати для обробки рейок, двигуни внутрішнього згорання з метою забезпечення їх безперебійної роботи з використанням відповідних контрольно-вимірювальних інструментів. Визначає несправності механізмів та способи їх усунення.

Повинен знати: будову, електричні та кінематичні схеми механізмів, що обслуговуються; правила налагодження та регулювання інструменту, що обслуговується, приладів, пересувних електростанцій і двигунів внутрішнього згорання; способи запобігання та усунення несправностей; елементарні знання з електротехніки, механіки, пневматики та гідравліки; призначення та будову контрольно-вимірювального інструменту та приладів, що застосовуються.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за технологічно суміжною або спорідненою професією 3 розряду не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов'язки. Налагоджує та регулює вузли, механізми
та системи керування снігоприбиральних, прибиральних колійних машин,
обслуговує та здійснює профілактичний ремонт спецсостава для
транспортування рейкових батогів, колієвимірювальних візків. Визначає
несправності машин та механізмів, що обслуговуються, з використанням
відповідних контрольно-вимірювальних приладів.

Повинен знати: будову та електричні схеми машин, що обслуговуються, їх вузлів та механізмів, колієвимірювальних візків; правила їх налагодження, регулювання, технічного обслуговування та експлуатації; строки випробування та огляду вантажно-підйомних механізмів і посудин, що працюють під тиском; необхідні знання з електротехніки, радіотехніки, механіки, пневматики та гідравліки; способи запобігання та усунення несправностей.

Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією налагоджувальника колійних машин та механізмів 4 розряду не менше 1 року.

6-й розряд

Завдання та обов'язки. Налагоджує та регулює, технічно обслуговує та ремонтує пристрої пневмообдуву та електрообігріву на стрілкових переводах, виконує монтаж та регулювання пристроїв, контроль та утримання шаф керування, електроізоляції, регулювання електрообладнання, електроклапанів. Налагоджує та регулює вузли, механізми та системи керування колійних стругів, стругів-снігоочищувачів, прулуних снігоочищувачів, спецсостава для транспортування рейкових батогів безстикової колії з енергетичною установкою, колійних універсальних машин на комбінованому ходу, колієремонтних летючок, хопер-дозаторів та думпкарів, машин для транспортування колійної решітки. Визначає та усуває несправності машин і механізмів, що обслуговуються, з використанням відповідних контрольно-вимірювальних приладів.

Повинен знати: будову, електричні і кінематичні схеми машин і механізмів, що обслуговуються, необхідні знання з електротехніки, радіотехніки, електроніки, пневматики та гідравліки машин, що обслуговуються; способи запобігання та усунення несправностей.

Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією налагоджувальника колійних машин і механізмів 5 розряду не менше 1 року.

7-й розряд

Завдання та обов'язки. Налагоджує, регулює і технічно обслуговує вузли, механізми електричних, пневматичних і гідравлічних систем і пристроїв керування самохідних колієремонтних летючок, снігоприбиральних поїздів, роторних снігоочисників, електробаластерів, рихтувальних, прибиральних машин, машин для обробки кюветів, для обробки рейок колії, рейкошліфувальних поїздів, поливальних поїздів, машин для ланкового укладання, навантаження і транспортування колійної решітки і стрілкових переводів, ланкозбиральних, шпалоремонтних ліній, щебенеочисних (баластоочисних) машин, машин для добивання (дотискування) костилів, кущорізів, пересувних рейкозварювальних машин, машин моторно-рейкового транспорту, електростанцій пересувних. Перевіряє параметри дефектоскопів на відповідність контрольно-настроювальній карті, доводить і коректує технічні параметри і характеристики, які відповідають технічним вимогам.

Повинен знати: будову машин і механізмів, що обслуговуються; апаратуру електротехніки, радіотехніки, електроніки, пневматики та гідравліки машин, які обслуговуються; способи запобігання та усунення несправностей колійних машин та дефектоскопних установок.

Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією налагоджувальника колійних машин та механізмів 6 розряду не менше 1 року.

8-й розряд

Завдання та обов'язки: Налагоджує, технічно обслуговує та регулює вузли та механізми систем автоматики, електроніки, керування виправно-підбивально-обробних машин; самохідних машин: виправно-підбивально-рихтувальних, виправно-підбивально-рихтувальних для стрілкових переводів, снігоприбиральних, рихтувальних, колійних рейкозварювальних, шпалозамінюючих машин, машин для планування і розподілу баласту, для закріплення та змащування клемних і закладних болтів, баластоущільнюючих; машин для. стабілізації колії, очищення рейок від бруду, обробки рейок на колії, щебенеочисних для глибокого очищення щебеню, тягово-енергетичних, рейкошліфувальних поїздів. Визначає та усуває несправності вузлів і механізмів, систем автоматики, електроніки та керування колійними машинами.

Повинен знати: будову колійних машин, що обслуговуються; апаратуру електротехніки, радіотехніки; гідравліки, пневматики, прийоми та способи усунення несправностей у електронних схемах, пристроях автоматики, гідравліки.

Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією налагоджувальника колійних машин та механізмів 7 розряду не менше 1 року.

 

 

 

СТРОПАЛЬНИК 

(код 7215)2-й розряд 

Завдання та обов'язки. Стропує та ув'язує прості вироби, деталі, лісові (довжиною до 3 м) та інші аналогічні вантажі масою до 5 т для їх піднімання, переміщення та укладання. Відчеплює стропи на місці установлення або укладання. Подає сигнали машиністу крана (кранівнику) і стежить за вантажем під час піднімання, переміщення та укладання. Вибирає необхідні стропи відповідно до маси та розміру переміщуваного вантажу. Визначає придатність стропів. 

Повинен знати: візуальне визначення маси переміщуваного вантажу; місця застропування типових виробів; правила стропування, піднімання і переміщення малогабаритних вантажів; умовну сигналізацію для машиністів кранів (кранівників); призначення та правила застосування стропів-тросів, ланцюгів, канатів тощо; граничні норми навантаження крана та стропів; потрібну довжину і діаметр стропів для переміщення вантажів; допустимі навантаження стропів і канатів. 

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи. 

3-й розряд 

Завдання та обов'язки. Стропує та ув'язує прості вироби, деталі, лісові (довжиною до 3 м) та інші аналогічні вантажі масою понад 5 до 25 т для їх піднімання, переміщення і укладання. Стропує та ув'язує вантажі середньої складності, лісові вантажі (довжиною понад 3 до 6 м), вироби, деталі та вузли з установленням їх на верстат, помости та інші монтажні пристрої і механізми, а також інші аналогічні вантажі масою до 5 т для їх піднімання, переміщення та укладання. Вибирає способи для швидкого й безпечного стропування та переміщення вантажів за різних умов. Сточує та зв'язує стропи різними вузлами. 

Повинен знати: візуальне визначення маси та центру ваги переміщуваних вантажів; правила стропування, піднімання і переміщення простих важких вантажів та вантажів середньої складності; найбільш зручні місця стропування вантажів; терміни експлуатації стропів, їх вантажопідйомність, методи й строки випробування, способи сточування і зв'язування стропів; принцип роботи вантажозахоплювальних пристроїв. 

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. 

Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією стропальника 2 розряду - не менше 1 року. 

4-й розряд 

Завдання та обов'язки. Стропує та ув'язує прості вироби, деталі, лісові вантажі (довжиною до 3 м) та інші аналогічні вантажі масою понад 25 т для їх піднімання, переміщення та укладання. Стропує та ув'язує вантажі середньої складності, лісові вантажі (довжиною понад 3 до 6 м), вироби, деталі та вузли з установленням їх на верстат, помости на інші монтажні пристрої і механізми, а також аналогічні вантажі масою понад 5 до 25 т для їх піднімання, переміщення та укладання. Стропує та ув'язує лісові вантажі (довжиною понад 6 м), вироби, деталі та вузли, що вимагають підвищеної обережності, технологічне устаткування та пов'язані з ним конструкції, вироби, вузли, машини та механізми безпосередньо під час стапельного й секційного складання та розбирання, а також під час складання і розбирання машин, апаратів, конструкцій збірних елементів будівель та споруд і аналогічних складних вантажів масою до 5 т для їх піднімання, монтажу, переміщення та укладання. Заплітає кінці стропів. Вибирає стропи відповідно до маси та виду вантажу. 

Повинен знати: способи стропування важких вантажів; будову вантажозахватних пристроїв, що застосовуються під час піднімання і переміщення вантажів, для охорони їх від прогину й псування; правила й способи сточування стропів; терміни експлуатації стропів та їх вантажопідйомність. 

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією стропальника 3 розряду - не менше 1 року. 

5-й розряд 

Завдання та обов'язки. Стропує та ув'язує вантажі середньої складності, лісові вантажі (довжиною понад 3 до 6 м), вироби, деталі та вузли з установленням їх на верстат, помости та інші монтажні пристрої і механізми, а також аналогічні вантажі масою понад 25 т для їх піднімання, переміщення та укладання. Стропує та ув'язує лісові вантажі (довжиною понад 6 м), особливо відповідальні вироби, вузли машин і механізмів безпосередньо під час стапельного та секційного складання і розбирання, а також під час складання і розбирання машин, апаратів, конструкцій складних елементів будівель та споруд і аналогічних складних вантажів масою понад 5 до 50 т для їх піднімання, переміщення та укладання. 

Повинен знати: конструкції пристроїв, що застосовуються під час піднімання та переміщення вантажів, для охорони їх від прогину й псування; методи й строки випробування стропів. 

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією стропальника 4 розряду - не менше 1 року. 

6-й розряд 

Завдання та обов'язки. Стропує та ув'язує складні лісові вантажі (довжиною понад 6 м), особливо відповідальні вироби, вузли, машини та механізми безпосередньо під час стапельного та секційного складання і розбирання, а також під час складання і розбирання машин, апаратів, конструкцій складних елементів будівель та споруд і аналогічних складних вантажів масою понад 50 т для їх піднімання, монтажу, переміщення та укладання. 

Повинен знати: правила й способи стропування особливо відповідальних вантажів; конструкції пристроїв, що застосовуються під час піднімання і переміщення відповідальних вантажів, для охорони їх від псування та прогину. 

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією стропальника 5 розряду не менше 1 року.

 

Напишіть нам

Наші гостісчетчик посещений